3 powody, dlaczego konieczna jest regularna wymiana oleju w samochodzie

3 powody, dlaczego konieczna jest regularna wymiana oleju w samochodzie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego należy regularnie wymieniać olej? Jak przekonują mechanicy, to jeden z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy. Wymiana oleju to niezbędna część konserwacji samochodu, o której nie należy zapominać. Zbyt długie czekanie na wizytę u mechanika, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Oto 5 powodów, dlaczego wykonanie tej czynności jest tak ważne.

Wydajność silnika

Silnik to serce każdego samochodu. Należy więc o niego dbać ze szczególną starannością. Jak przekonują mechanicy, nie ma nic lepszego dla kondycji silnika niż świeży olej. Dzięki niemu jesteśmy w stanie osiągnąć szczytowe osiągi silnika - w zakresie wydajności i oszczędności.

Silniki składają się z całej masy części, które poruszają się z dużą prędkością. W tym momencie powstają tarcia, które wytwarza ciepło. Zbyt długie ich występowanie, może narazić podzespoły na uszkodzenia. Regularnie wymieniając olej w samochodzie, zapewnisz mu odpowiednie smarowanie - zmniejsza ilość ciepła wytwarzanego przez silnik. Dodatkowo, regularna wymiana oleju pozwala również pozbyć się brudu i zanieczyszczeń, co spowalnia pracę silnika.

Mniej zanieczyszczeń

W środowiskach związanych ze światem motoryzacji coraz więcej mówi się o ochronie … środowiska przyrodniczego. Trudno się temu dziwić. Samochody, a właściwie ich użytkownicy od lat są obwiniani przez ekologów za wiele zmian klimatycznych. Żeby temu zapobiec bardzo ważne jest dbanie o kondycję swojego samochodu.

Jedną z rzeczy, którą można robić, aby być bardziej zielonym jest regularna wymiana oleju. Przerwy w wymianie oleju mogą prowadzić do powstania brudnego, starego oleju, co powoduje wydzielanie się szkodliwych spalin z silnika. Regularne wizyty u mechanika sprawią, że samochód będzie bardziej przyjazny dla środowiska -  pomogą w tym na przykład oleje silnikowe wrocław. Zakupiony tam świeży olej nie będzie się palił jak stary.

Oszczędność paliwa

Regularne wymiany oleju są dobre nie tylko dla silnika, ale również Twojego portfela! Mniejsze spalanie paliwa to jedna z najmniej znanych zalet regularnej wymiany oleju. Oprócz zakupu samochodu hybrydowego lub elektrycznego, wymiana oleju to również jeden z najprostszych sposób na zaoszczędzenie na wydatkach związanych z zakupem paliwa. Wszystko za sprawą tarcia, które spowodowane starym olejem, może spowolnić silnik, który zaczyna potrzebować więcej paliwa. A to kosztuje - i to niemało. Warto więc poszukać sposobu na to, aby zużywać go znacznie mniej niż ma to miejsce aktualnie.