Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze

Bardzo dużo kierowców zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie są możliwe za każdym razem podczas wsiadania za kółko swojego pojazdu. Zdecydowanie mniejsza część kompletnie nie posiada wyobraźni, przez co stanowi niezwykłe zagrożenie dla wszystkich członków ruchu drogowego. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które są praktycznie uniwersalne na każdym rodzaju drogi.

Dwuśladowe zagrożenie

Motocykle cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przysłowiowy wiatr we włosach i poczucie wolności nie jest w żadnym stopniu gwarancją bezpieczeństwa. Przede wszystkim motocykl – niezależnie od jego rozmiaru oraz mocy – zawsze będzie pojazdem bardziej podatnym na potencjalne kolizje, a także wypadki. Wynika to ze zdecydowanie niższej wagi, a także braku wnętrza – jesteśmy właściwie skazani tylko i wyłącznie na siebie. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo istotną częścią jest ubiór kierowcy, a także potencjalnego pasażera. Kaski crossowe, specjalna odzież ochronna, a także nieco cięższa kurtka ograniczająca skaleczenia i przecięcia skóry z pewnością są obowiązkową częścią garderoby każdego miłośnika dwóch kółek.

Wymierzanie sprawiedliwości

Piraci drogowi przez wiele lat byli bezkarni. Kontrole policyjne praktycznie w żadnym stopniu nie gwarantują stuprocentowej pewności na drogach, ze względu na zdecydowanie zbyt małą liczbę pracowników służb mundurowych. Wielu kierowców bierze sprawy we własne ręce. Oczywiście nie chodzi tutaj o pogoń za nieroztropnymi kierowcami i własnoręczne, siłowe argumenty. Wręcz przeciwnie – coraz większa liczba uczestników ruchu drogowego kupuje oraz instaluje własnoręcznie kamery samochodowe. Nagrywają oni wykroczenie, a następnie przesyłają plik wideo na policję, która z odpowiednią rejestracją jest w stanie bez problemów wykorzystać tego typu informacje.

Kontrola jezdni

Warunki pogodowe w naszym kraju są naprawdę nie do przewidzenia. Po pięciu minutach z przepięknej, słonecznej aury zmiana na deszcz ze śniegiem nie powinna nikogo dziwić. Bez problemu możemy wskazać nierozsądnych kierowców, którzy nie będą w stanie opowiedzieć swoim dzieciom i wnukom o swoim braku roztropności. Dlatego właśnie powinniśmy zwracać uwagę na warunki na jezdni, które bez wątpienia mają kolosalne znaczenie dla naszej jazdy.