Co warto wiedzieć o szkoleniu teoretycznym na prawo jazdy?
Wiele osób, zanim zapisze się na kurs prawa jazdy, zastanawia się: jak wygląda szkolenie teoretyczne? Obecnie z powodu trwającej pandemii Covid-19 takie szkolenia realizowane są również w formie e-learningowej. Jeśli myślisz o zapisaniu się na kurs prawa jazdy, ten artykuł jest dla Ciebie!
Jak wygląda i ile trwa szkolenie teoretyczne na prawo jazdy?
Według przepisów formalnych szkolenia na prawo jazdy dla kategorii B powinny obejmować 30 godzin lekcyjnych (45 min), a więc jest czego się uczyć. W praktyce jednak forma edukacyjna może zależeć od OSK, do którego pójdziemy się uczyć. Jedne szkoły będą prowadziły szkolenia w blokach 10-godzinnych, natomiast jeszcze inne ośrodki będą prowadziły zajęcia w trybie weekendowym. Skąd taka różnorodność? Nie ma żadnych wytycznych, jak powinny być prowadzone wykłady na prawo jazdy. Jeżeli odpowiada Ci kurs weekendowy, jak najbardziej z takiego skorzystaj. Od razu uprzedzamy pytanie – jaki system nauki jest najlepszy? Nie ma takiego. System szkoleniowy powinien być wybrany indywidualnie.
Zajęcia na prawo jazdy w formie e-learningowej
Od 2015 roku instytucje WORD/MORD wprowadziły możliwość zdania egzaminu w formie eksternistycznej. Oznacza to, że od wyżej wymienionego roku nie trzeba przechodzić kursu teoretycznego, tylko można się nauczyć na własną rękę i po prostu przyjść do OSK, aby zaliczyć zajęcia praktyczne. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe i oszczędza bardzo wiele czasu. Zamiast na siłę chodzić na zajęcia teoretyczne, można na przykład oglądać samochody z USA, gdy chcemy po zdaniu prawa jazdy sprowadzić dla siebie jeden egzemplarz. Niestety trzeba pamiętać o jednym haczyku – w takiej sytuacji trzeba uczestniczyć w obowiązkowych zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy, które trwają ok. 4 godzin.
Jak korzystać z kursu na prawo jazdy w formie e-learningowej?
Na początek warto przejść po kolei „od deski do deski” cały internetowy kurs. Ma to na celu zebranie jak największego przekroju wiedzy i techniki kierowania pojazdem osobowym. Kluczem do sukcesu jest przejście wszystkich pytań z części „Testy” i to niejednokrotnie. Najlepiej odpowiadać tak długo na pytania, aż będziemy mieli pewność, że znamy na każde pytanie prawidłową odpowiedź. Jeżeli jakieś pytanie sprawia nam trudność, warto go oznaczać jako „TRUDNE”, aby następnie program częściej nam je pokazywał. Na koniec, warto również od czasu do czasu robić sobie symulację egzaminu państwowego, co zmniejszy stres przy faktycznym zdawaniu egzaminu z teorii w WORD.