Co warto zabrać na wyjazd w góry?

Co warto zabrać na wyjazd w góry?

Zima to idealny moment na kilka dni odpoczynku. Z dużym prawdopodobieństwem nie znajdziemy śniegu w naszym mieście. Dlatego właśnie bardzo dużo osób pakuje się w samochód i chętnie daje się ponieść szaleństwu na nartach lub na snowboardzie. Zanim jednak spakujemy buty i kijki, koniecznie musimy zastanowić się nad bezpieczeństwem.

Auto przygotowane do podróży

Na pierwszy rzut oka opony zimowe wystarczą do takiej jazdy. Świetnie sprawdzają się one na oblodzonych drogach wtedy, gdy letnie modele miotają autem na wszystkie strony. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma również stan techniczny samochodu. Przed każdym dłuższym wyjazdem powinniśmy zdecydować się na przegląd techniczny. Jest to często stosowana praktyka, która pozwala na wykrycie usterek przed tragedią. Jeżeli jednak chcemy być pewni, że pogoda w górach nie sprawi nam psikusa, to warto w swoim bagażniku znaleźć miejsce na łańcuchy na koła. Wrocław, Warszawa, Kraków - w całym kraju cieszą się one dużym zainteresowaniem, rzecz jasna szczególnie w sezonie zimowym.

Nie tylko na narty

Prawda jest jednak taka, że góry stoją od milionów lat nieprzerwanie przez trzysta sześćdziesiąt dni w roku. Dlatego właśnie możemy cieszyć się nimi nie tylko w trakcie ferii zimowych, czy też świątecznych wyjazdów. Nie da się ukryć, że góry w cieplejsze miesiące także mają swój urok. Możemy się do nich dostać na różne sposoby. Oczywiście największą popularnością cieszy się wejście do samochodu i kilkugodzinna przeprawa przez Polskę. Kierownica do motocykla trzymana w dłoniach także paradoksalnie nie jest aż tak odosobnionym pomysłem, jak mogłoby się wydawać. Chociaż jednoślady nie należą do najbardziej praktycznych pojazdów, to jednak przy weekendowym wyjeździe ze znajomymi kierowcami można ograniczyć się do podstawowych ubrań i kosmetyków, które zmieszczą się w schowku.

Bezpieczeństwo na drodze

Zdarzają się również nieprzewidziane sytuacje, które niestety mogą dotykać nas bezpośrednio. Poza aspketami zdrowotnymi, musimy mieć na uwadze również bezpieczeństwo finansowe. Nie chcemy przecież ponosić kosztów naprawy w momencie, w którym nie wyrządziliśmy żadnej krzywdy lub stłuczka nie była z naszej winy. Z tego względu, warto abyśmy zainwestowali w kamery samochodowe. Stanowią one znakomity dowód na to, jak wyglądała sytuacja na drodze oraz kto tak naprawdę zawinił przy potencjalnej stłuczce.