Jak poruszają się Polacy?

Jak poruszają się Polacy?

W obecnych czasach mamy bardzo dużo możliwości wybierania swojego ulubionego środka transportu. Młodzi ludzie bardzo często decydują się na rezygnację z wszelkiej emisji spalin i przerzucają się na rowery miejskie oraz hulajnogi elektryczne, dostępne w niemalże każdym większym mieście. Nie wszyscy jednak mają takie możliwości - niektórzy potrzebują czterech kółek do pracy.

Ekonomia współdzielenia

Ekologia stanowi jeden z najczęściej poruszanych tematów wśród młodego pokolenia. Osoby mające za sobą dopiero kilka lat dorosłości widzą przyczynę obecnych zmian klimatycznych i chcą im zaradzić w możliwie jak najlepszy sposób. Z tego powodu rzadko kiedy spotkamy osoby na zachodzie Europy, które posiadają własne auto przy mieszkaniu w centrum miasta. W przypadku, gdy nie mogą poruszać się po mieście rowerem lub hulajnogą elektryczną, wybierają carsharing lub taxi. Gdańsk, Kraków, Warszawa - w całej Polsce znajdziemy dużą liczbę pracowników biurowych, którzy ze względu na swoje przekonania pod kątem ochrony środowiska decydują się właśnie na oszczędzanie pieniędzy oraz emisji spalin.

Wyjazd poza miasto

Wielkomiejski zgiełk wielokrotnie dał się we znaki mieszkańcom największych aglomeracji w kraju. Wystarczy jednak wyjechać kilkanaście kilometrów poza centrum miasta, aby znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. Jeżeli teren nie został wykupiony przez deweloperów, prawdopodobnie dostrzeżemy hektary upraw oraz ludzi rzadko kiedy denerwujących się na przeciwności losu. Poruszanie się po wsi także odbywa się na rowerach i w samochodach, jednak niekiedy trzeba użyć cięższego sprzętu. Możemy tam także dostrzec traktory, pługi oraz ciągniki rolnicze. Bez nich nie można byłoby wykonywać swoich obowiązków na roli. O ziemię trzeba dbać przez dwanaście miesięcy w roku, aby można było uzyskać wysokiej jakości plony w okresie zbiorów.

Środek transportu dla wszystkich

Wielokrotnie zdarza nam się dzielić podróże z innymi osobami. Komunikacja miejska od lat stanowi jeden z kluczowych aspektów funkcjonowania każdej większej aglomeracji. Nie można również zapominać o pociągach oraz autobusach relacji krajowej oraz międzynarodowej, którymi mnóstwo osób podróżuje w celach turystycznych oraz pracowniczych. Coraz częściej stosuje się rozwiązanie stanowiące kolejny krok. Mowa tutaj o carsharingu. Program dla wypożyczalni samochodów pozwala na łatwiejsze pozyskiwanie aut z ogólnodostępnej floty. Niektóre z firm wykupują nawet miejsca parkingowe w centrach miast, aby każdy był w stanie odebrać samochód z wybranej lokalizacji.