Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę nauki jazdy?

Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę nauki jazdy?

Szkoły nauki jazdy w Polsce oferują różną jakość edukacji. To dość kontrowersyjne, biorąc pod uwagę, że kierujący pojazdami mechanicznymi powinni znać absolutnie wszystkie przepisy ruchu drogowego, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym na drodze. Dlatego, zanim zapiszesz się do danej szkoły, koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ostatecznym wyborze. Być może biorąc pod uwagę konkretne kryteria, jedną szkołę odrzucisz, a do drugiej się zapiszesz z uśmiechem na twarzy.

Zwróć uwagę, gdzie odbywają się lekcje

Instruktorzy i właściciele placówek nauki jazdy podchodzą do edukacji w sposób uproszczony, ponieważ znają wszystkie przepisy na wylot. Wiedzą dodatkowo jak wygląda egzamin, więc uczą tylko tych rzeczy, które mogą się zdarzyć na teście czy egzaminie praktycznym. Takie podejście jest nie dopuszczalne, ponieważ egzamin to co innego, jak jazda w rzeczywistości prywatnym autem. Wykłady na prawo jazdy powinny nawiązywać do wszystkich możliwych sytuacji na drodze, tak aby potencjalny nowy kierowca był przygotowany na wszystko. Zanim zatem wybierzesz daną szkołę, koniecznie zwróć uwagę na program nauczania. Jeśli program jest okrojony, nie zapisuj się do takiej szkoły. W innym razie zdając w takiej placówce, możesz nie umieć reagować w sytuacjach stresowych występujących przecież dość często na polskich drogach. Każdy wykładowca powinien cechować się nie tylko wiedzą teoretyczną, lecz także doświadczeniem. Zwrócić uwagę należy również na jazdy praktyczne. Ważne, aby instruktor zabierał Cię w ruchliwe miejsca, a nie tylko na przejażdżki między osiedlami.

Cena za kurs to nie jedyny czynnik determinujący

Wybierając szkołę nauki jazdy, nie bierz pod uwagę ostatecznie ceny. W przypadku takiej edukacji lepiej zapłacić więcej i nauczyć się maksymalnie wszystkiego, co może Ci się przydać w prawdziwym życiu. Kursy w atrakcyjnej cenie mogą się okazać mało jakościowe, a instruktorzy mogą mało się angażować w naukę kursantów. Podpisując umowę, zwróć uwagę również na zapisy umowy, czy nie zawierają one tzw. ukrytych kruczków.

Zwróć uwagę na instruktora

Tak naprawdę jakość edukacji zależy od instruktora. Nauczyciel jazdy powinien umieć przekazać wiedzę teoretyczną, a także powinien pokazać, jak tę wiedzę stosować w praktyce. Dobrzy instruktorzy zawsze pokazują, na co należy zwrócić uwagę na drodze i podpowiadają jak się zachowywać na drodze. Instruktor może także podpowiedzieć parę sztuczek na przykład, że obecnie na drogach przydają się kamery samochodowe w razie stłuczki. Jeśli po pierwszych godzinach jazdy nie będzie Ci odpowiadał styl instruktora, to zmień nauczyciela. Jeśli będziesz czuł się zestresowany, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Instruktor powinien być empatyczny i wzbudzać zaufanie.