Pierwsze cztery kółka

Pierwsze cztery kółka

Poza sprawami rodzinnymi nie znajdziemy w życiu dużo bardziej stresujących momentów od egzaminu na prawo jazdy. Nerwy towarzyszące nam przed wejściem do auta z egzaminatorem są spowodowane przede wszystkim brakiem możliwości popełnienia jakiegokolwiek błędu. Wbrew pozorom, następujące po tym lata za kółkiem nie stanowią praktycznie żadnego problemu.

Teoria i praktyka

Jak wygląda przygotowanie do takiego egzaminu? Podobnie jak test, dzieli się ono na część teoretyczną oraz praktyczną. Wykłady na prawo jazdy obejmują niezwykle obszerną wiedzę na temat poruszania się kierowców po drogach na każdym terenie oraz samej specyfikacji auta. Trzeba znać wszystkie znaki drogowe oraz, przykładowo, grubość bieżnika w zimowych oponach. Następnie kurs obejmuje zazwyczaj 30 godzin prowadzenia auta z wykwalifikowanym instruktorem. Zanim jednak wyjedzie się na ulicę, trzeba się przemęczyć na placu manewrowym, gdzie trzeba przejść przez takie zadania jak ruszanie samochodu pod górę oraz cofanie po łuku. Dopiero po zdaniu egzaminu możemy pełnoprawnie prowadzić cztery kółka po drogach samodzielnie.

Jaki samochód wybrać?

Rzadko kiedy zdarza się, żebyśmy byli w stanie kupić swoje pierwsze auto prosto z salonu. Dlatego właśnie najczęściej zerkamy na używane samochody w internecie. Samodzielnie lub z rodzicami wybieramy takie auto, które będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Chociaż często chcielibyśmy wybrać auta z Ameryki na start, to jednak z takim zakupem warto się wstrzymać na jakiś czas. Dla nastoletniego portfela każdy litr spalonego paliwa więcej może oznaczać brak możliwości wyjścia ze znajomymi w piątkowy wieczór na miasto. Dlatego właśnie warto przede wszystkim poszukać takiego auto, które będzie miało niski poziom spalania paliwa oraz było w stanie bez problemu przedrzeć się przez miasto.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Niezależnie od tego jakie auto wybierzemy, koniecznie musimy stosować się do zasad panujących na drodze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce co może się stać z kierowcą oraz jego pasażerami przy zderzeniu z drzewem przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Takie materiały zdecydowanie wpływają na wyobraźnię. Dlatego też teoretyczna część kursu na prawo jazdy nie powinna zostać przespana. To właśnie tam dowiemy się, jak interpretować wiele sytuacji drogowych oraz znaków pionowych i poziomych. Dzięki takiej wiedzy będziemy w stanie swobodnie i bezpiecznie poruszać się po mieście. Wystarczy trochę skupienia i brak szarżowania za kierownicą.