Sektor transportu w pigułce

Sektor transportu w pigułce

W sektorze transportu drogowego wciąż wiele się dzieje. Ewoluuje Prawo Europejskie, przez co zmienia się sposób rozliczanie kierowców pracujących poza granicami naszego kraju. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o transporcie drogowym? Przez swoją różnorodność, każdy może się odnaleźć w tym sektorze gospodarki. Co przewożą firmy transportowe? Sprawdziliśmy!

Prawo europejskie dla zawodowych kierowców

Od pewnego czasu kierowcy oddelegowani do pracy w sektorze transportu drogowego na teren innego kraju, otrzymują wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej państwa, w którym pracują. Jest to ukłon w stronę kierowców, którzy często pracowali na terenie danego kraju, jednak zarabiali dużo mniej niż ich koledzy po fachu. Jak zmieniła się minimalna płaca? Na przykład płaca minimalna we Francji naliczana jest teraz osobno dla kierowców pojazdów do 3,5 t i inaczej dla kierowców samochodów ciężarowych. Pierwsi dostają 10,03 euro, ci drudzy zaś 10,21 euro. Ponadto osoby, które są wykwalifikowane jako mechanicy bądź inkasentów, dostają dodatek w wysokości 3%. Wyższą wypłatę dostaną także osoby, które jeżdżą w niedzielę i święta wolne od pracy.

Usługi transportowe

Jednak sektor transportu drogowego to nie tylko wyjazdy zagraniczne. Kierowcy krajowi również mają pełne ręce roboty. Nie tylko rozwożą oni towar do sklepów, czy materiały budowlane z hurtowni do inwestorów. Kierowcy wożą ludzi, zwierzęta, listy i wszystko to, czego my na co dzień używamy, lub co kupujemy w sklepach. Usługi transportowe obejmują kurierów, a nawet kierowców autobusów. Jeżeli chodzi o przeprowadzki biur, Wrocław posiada bardzo rzetelne firmy, które specjalizują się w tego typu usługach. Mogą oni przewozić materiały niebezpieczne, a także krew między szpitalami. Jedni przywożą rano ciepłe jeszcze bułki, inni ratują nam życie. Innymi słowy, kierowcy mogą przewozić niemal wszystko. Typowe i nietypowe rzeczy.

Nietypowe usługi transportowe

W sektorze transportu drogowego rzeczy niemożliwe nie istnieją. Na rynku możemy znaleźć firmy, których specjalizacją jest transport fortepianów, lub nawet całych domów. Istnieją firmy, które mogą wykopać nawet kilkusetletnie drzewo i przewieźć je na inne stanowisko. Inne zajmują się przewożeniem ponadgabarytowych elementów takich jak mosty, czy łodzie. Firmy transportowe pomagają w przemyśle przenosić całe linie produkcyjne między halami. Inni zajmują się transportem dzieł sztuki lub materiałami i substancjami niebezpiecznymi. Sektor usług transportu drogowego jest bardzo urozmaicony. Widać to na naszych drogach. Na nich nigdy nie ma spokoju, a ulice tętnią życiem niezależnie od pory dnia, czy roku.